Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska miała czerwone liście?
Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska miała czerwone liście?

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, a to oznacza, że gwiazda betlejemska ponownie zagości w wielu polskich domach. Dziś więc opowiemy o tym co zrobić, żeby gwiazda betlejemska zrobiła się czerwona również w kolejnym roku. Na czym polega cieniowanie gwiazdy betlejemskiej? Czy poinsecja jest odporna na niskie temperatury? Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Czy gwiazda betlejemska jest rośliną wielosezonową?
  2. Co zrobić, aby poinsecja zakwitła ponownie?
  3. Na czym polega cieniowanie gwiazdy betlejemskiej?

Czy gwiazda betlejemska jest rośliną wielosezonową?

Poinsecja (gwiazda betlejemska) jest rośliną wielosezonową i może ponownie zakwitnąć jeżeli zapewnimy jej odpowiednie warunki. Choć większości z nas roślina ta kojarzy się z okresem zimowym, to jednak jest ona bardzo wrażliwa na działanie niskich temperatur. Dlatego przy zakupie warto ją odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem i jak najkrócej przebywać z nią na zewnątrz. Wychłodzenie skutkuje stopniowym obumieraniem poinsecji – niestety z tego względu wiele osób odnosi błędne wrażenie, że jest ona rośliną jednosezonową. Nic bardziej mylnego – z dalszej części artykułu dowiesz się, jak sprawić by ponownie zakwitła.

Co zrobić, aby poinsecja zakwitła ponownie?

Poinsecja to roślina kwitnąca w grudniu a jej czerwone podsadki (liście bezpośrednio pod kwiatami) oraz pąki kwiatowe uznaje się za jeden z symboli Bożego Narodzenia. Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska miała czerwone liście również w kolejnym sezonie? Po pierwsze, jak już wspomnieliśmy, nie można jej wychłodzić. Po drugie, jeżeli zależy Ci na jej długowieczności, to trzeba będzie ją corocznie przesadzać. Nasz sklep z donicami to miejsce, w którym znajdziesz szeroką gamę doniczek odpowiednich dla tej rośliny. W przypadku gwiazdy betlejemskiej warto wybrać doniczkę z systemem odprowadzania nadmiaru wody – na przykład dwuczęściową z wkładem i osłonką, ponieważ roślina ta jest wrażliwa na przelewanie. Gwiazdę betlejemską najlepiej przesadzać na przełomie marca i kwietnia. Przez następne kilka miesięcy wystarczy zapewnić jej średnio nasłonecznione stanowisko i dbać o regularne podlewanie – kolejny krok to cieniowanie.

Na czym polega cieniowanie gwiazdy betlejemskiej?

Aby poinsecja ponownie zakwitła, a jej liście stały się znowu czerwone, trzeba ją poddać tak zwanemu cieniowaniu. Proces ten polega na odcięciu roślinie dostępu do światła (sztucznego i naturalnego) przez 14 do 16 godzin dziennie. Można na przykład umieścić ją w kartonie lub zamkniętym pomieszczeniu pozbawionym okien, do którego rzadko zaglądamy i zapalamy światło. Cieniowanie rozpoczynamy w październiku – proces ten powinien trwać od 4 do 6 tygodni, aby roślina mogła ponownie zakwitnąć w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.