Jak zabezpieczyć rośliny w donicach przed zimą
86.jpg

Jak zabezpieczyć rośliny w donicach przed zimą?

Korzenie roślin doniczkowych są niezwykle delikatne i mało odporne na mróz. Zazwyczaj uprawiane są rośliny ozdobne bądź byliny, które nie wymagają solidnych donic. Mają one cienkie ścianki, a warstwa ziemi nie jest dostatecznie gruba. W takich warunkach Twoje rośliny, a w szczególności ich korzenie nie posiadają odpowiedniej ochrony. W takiej sytuacji, jeśli chcesz przedłużyć żywotność rośliny, powinno się ją odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem. Przemarznięte korzenie doprowadzą bowiem do stałego uszkodzenia rośliny.

Rośliny w donicach - kiedy należy chronić rośliny doniczkowe?

Musisz pamiętać, że nie tylko zimą rośliny wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Dzieje się tak również w okresie jesiennym i wczesnowiosennym, gdy występują przymrozki. Ważnym aspektem jest także to, aby nie okryć rośliny za wcześnie. Gdy temperatura na dworze wynosi kilka stopni, możesz "zaparzyć" roślinę i zamiast ją zabezpieczyć po prostu ją uszkodzić.

Czynności, które powinieneś wykonywać, aby zabezpieczyć rośliny:

  1. Każda roślina jest inna. Zapoznaj się z jej potrzebami bądź przy zakupie dopytaj sprzedawcy o niezbędne informacje.
  2. Na etapie sadzenia, możesz już odizolować korzenie od donicy. Zabezpieczyć je przed przenikaniem ciepła. Stworzyć izolację ze styropianu. Izolacja powinna być wykonana zarówno na ściankach, jak i na dnie donicy.
  3. Możesz postawić donice na styropianie czy drewnianej desce. Zimno nie będzie wchodziło od dna.
  4. Kolejnym ważnym elementem jest zabezpieczenie donicy od zewnątrz. Można tego dokonać poprzez owinięcie donicy włókniną czy matą ze słomy.
  5. Prostym i efektywnym zabezpieczeniem będzie również zastosowanie dwóch doniczek. Główna donica wkładana jest do większego pojemnika. Powstałą pustą przestrzeń zapełniamy folią bąbelkową, trocinami oraz liśćmi.

Skorzystaj z donic mrozoodpornych znajdujących się w naszej ofercie. Elegancja i piękno to nie jedyne rzeczy, które je wyróżniają.

Jeśli Twoje rośliny w donicach stoją na balkonie, który jest zadaszony, dzięki czemu nie narażone są zbytnio na przeciągi zawsze możesz zostawić je w tym miejscu. Pamiętaj jednak o zabezpieczeniu podłoża styropianem czy płytą drewnianą. Materiał, na którym postawisz donicę, nie powinien być zbyt cienki. Zbyt cienka warstwa nie uchroni odpowiednio rośliny. Wskazane jest także ustawienie roślin koło siebie. Zimą nie kwitną, więc nie potrzebują większej przestrzeni. Postawienie ich obok siebie zaowocuje tym, że będą się one ochraniały wzajemnie.

Jeśli temperatura na zewnątrz wzrośnie i będzie utrzymywała się kilka dni, to możesz podlać swoje rośliny. Nie powinno się bowiem doprowadzić do wyschnięcia podłoża.

Po odpowiednim zabezpieczeniu podłoża i korzeni trzeba zabezpieczyć również górną część rośliny. Wykorzystać możesz do tego agrowłókninę lub zwykłą słomę.

Co, jeśli nie masz czasu na zabezpieczenie?

W takim przypadku warto skorzystać z donicy mrozoodpornej. Jest to skuteczny i w miarę niedrogi sposób na zabezpieczenie. Roślina znajdującą się w takiej donicy jest chroniona przed deszczem, silnym wiatrem i innymi szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki temu na wiosnę będzie można cieszyć się jej pięknem na nowo.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.