Drenaż w doniczce – jak zrobić?
Drenaż w doniczce – jak zrobić?

Każda doniczka powinna mieć odpowiedni drenaż – w innym przypadku istnieje bardzo duże ryzyko, że nasza roślinka zacznie obumierać wskutek tzw. przelania. Dziś więc opowiemy o tym, jak zrobić drenaż w doniczce. Poznasz techniki, dzięki którym wiercenie dziur w spodzie doniczki nie będzie konieczne – zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Donice a osłonki doniczkowe
  2. Jak zrobić drenaż w doniczce
  3. Czy sadzenie rośliny w doniczce bez drenażu to dobry pomysł?

Donice a osłonki doniczkowe

Już we wstępie tego artykułu warto poruszyć jedną kwestię – czym różnią się donice od osłonek doniczkowych? Na pierwszy rzut oka jedne i drugie są do siebie bardzo podobne i zarówno w doniczkach, jak i bezpośrednio w osłonkach sadzi się kwiaty. W dolnej części doniczki znajdziemy otwory przeznaczone do odprowadzania nadmiaru wody, którą podlewamy posadzoną roślinę. Osłonka doniczkowa z założenia jest przeznaczona do osłaniania donicy, dlatego na jej spodzie nie znajdziemy wspomnianych otworów. Najczęściej kwiat umieszcza się w doniczce, a całość później w osłonce, dzięki czemu odprowadzona woda nie ucieka na zewnątrz i np. nie zalewa parapetu, a zalega w przestrzeni między doniczką a osłonką, skąd stopniowo paruje i nawilża podłoże. Współcześnie, podział na doniczki i osłony doniczkowe jest raczej umowny, i często spotkamy się również z donicami bez drenażu. Co w takim razie zrobić, jeżeli bardzo zależy nam na tym, by daną roślinkę posadzić w konkretnej donicy bez drenażu lub osłonce doniczkowej?

Jak zrobić drenaż w doniczce

Oczywiście, najprostszym sposobem jest wywiercenie otworów w spodzie osłony i umieszczenie kwiatka w takiej doniczce na talerzyku, na którym będzie zbierała się woda. My jednak ze swojej strony chcielibyśmy zaproponować o wiele lepsze i mniej inwazyjne rozwiązanie, jakim jest stworzenie warstwy drenażowej bezpośrednio w doniczce lub osłonce. Z czego zrobić drenaż w doniczce? To proste – z kermazytu, który kupisz w praktycznie każdej kwiaciarni. Na dnie donicy wysyp 2-4 centymetrową warstwę kermazytu, w szczelinach pomiędzy kamyczkami powstanie przestrzeń do przechowywania nadmiaru wody. To naturalny drenaż, który sprawdzi się zarówno w przypadku roślin domowych jak i balkonowych i tak zielonych jak i ozdobnych!

Czy sadzenie rośliny w doniczce bez drenażu to dobry pomysł?

Sadzenie rośliny w doniczcce bez drenażu to fatalny pomysł. Nadmiar wody podawanej przy podlewaniu będzie stopniowo zbierał się w dolnych warstwach podłoża i stopniowo zacznie powodować gnicie korzeni. Żółknięcie kwiatów i liści oraz ogólny spadek kondycji rośliny to pierwsze objawy świadczące o przelaniu. Niestety, roślinę po przelaniu zazwyczaj jest bardzo trudno odratować – może kiedyś napiszemy nieco więcej na ten temat. Zawsze warto mieć na uwadze, że każda roślina, jest istota żywą, dlatego postarajmy się, aby czuła się u nas jak najlepiej!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.