Osłonka i doniczka to dwa z pozoru podobne do siebie przedmioty, ale jednak o różnym przeznaczeniu. Dlatego dziś postanowiliśmy opowiedzieć nieco więcej na ich temat – czy osłonkę można stosować zamiast doniczki? Jaka jest podstawowa różnica między osłonką a doniczką? Osłonka czy doniczka – która z dwóch dzisiejszych bohaterek odprowadza nadmiar wody podawanej roślinie? Te pytania można dwoić i troić a my postanowiliśmy raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tych doniczek i osłonek, a więc lekturę czas zacząć!
Spis treści:
- Funkcja doniczki a funkcja osłonki
- Czy można trzymać kwiaty w samej osłonce?
- Jak dopasować doniczkę do osłonki?
Funkcja doniczki a funkcja osłonki
Ten akapit zaczniemy od odpowiedzi na jedno z pytań zadanych już we wstępie artykułu – jaka jest podstawowa różnica pomiędzy doniczką a osłonką? Przede wszystkim funkcja – osłonka jest przeznaczona do osłaniania doniczki, w której umieszczona jest roślina. Rykoszetem odpowiemy jeszcze na jedno pytanie zadane we wstępie – to właśnie doniczka może odprowadzać nadmiar wody podawanej roślinie poprzez drenaż w postaci otworów na spodzie. Korzenie rośliny są w większości przypadków bardzo wrażliwe na tzw. przelanie, a więc sytuację kiedy przez długi czas przebywają w wilgotnym podłożu. Roślinę posadzoną jedynie w osłonce łatwo jest więc przelać, chyba że zastosujesz trick, o którym napiszemy w kolejnym akapicie!
Czy można trzymać kwiaty w samej osłonce?
Można – pod warunkiem że zapewnimy sadzonce odpowiedni drenaż. Jak więc sprawić, aby nadmiar wody spływał do bezpiecznej przestrzeni, a nie utrzymywał się w podłożu, narażając w ten sposób korzenie rośliny na nadmierny kontakt z wilgocią? Kermazyt to kruszywo, które nie wydziela żadnych substancji do podłoża ani nie zmienia jego pH i doskonale sprawdzi się przy drenażu osłonki doniczkowej. Na dnie osłonki rozsyp kilku centymetrową warstwę kermazytu a całość zasyp ziemią – i gotowe!
Jak dopasować doniczkę do osłonki?
Planujesz schować surową plastikową doniczkę pod efektowną osłonką? W takim razie doniczka z osłonką powinny być idealnie spasowane – unikajmy sytuacji, w której ze względu na różnicę w średnicy doniczki i osłonki, ta pierwsza nie może w pełni schować się w drugiej. Po pierwsze, takie zestawienie zazwyczaj średnio się prezentuje a po drugie i ważniejsze, w takiej sytuacji istnieje ryzyko, że roślina w doniczce nie będzie odpowiednio nawadniana. Przez to, że spód doniczki nie dotyka do spodu osłonki, woda jest nadmiernie odprowadzana i zbiera się w wolnej przestrzeni pomiędzy nimi. Najpierw sytuacja ta może doprowadzić do przesuszenia rośliny, a następnie do przelania jej, kiedy nadmiar wody wypełni już całą wolną przestrzeń pomiędzy spodem doniczki a spodem podstawki. Całe szczęście nasz sklep z donicami jest doskonale wyposażony zarówno w osłonki, jak i w doniczki – u nas bez problemu spasujesz je ze sobą, dlatego zapraszamy do udanych zakupów!