Piękne, przykuwające wzrok kwietniki znów wracają do łask. Poszukiwanie odpowiednich roślin może być kłopotliwe. Jakie rośliny pasują do wiosennego, a jakie do jesiennego kwietnika? Czy begonia może rosnąć w towarzystwie pelargonii? Sprawdź w naszym poradniku
Spis treści:
- Kwietniki -co musisz o nich wiedzieć?
- Kwietniki wiosenne
- Kwietniki letnie
- Kwietniki jesienne
Kwietniki – co musisz o nich wiedzieć
Kwietniki to wydzielony obszar ogrodu lub trawnika, na których sadzimy wybrane rośliny ozdobne. Charakteryzują się one kolorowymi kwiatami lub barwnymi liśćmi. Najczęściej są to rośliny sezonowe sadzone na dość krótki czas. Kwietniki mogą przybrać formę kwietnika dywanowego. Wybrać wtedy należy duże przestrzenie. Najlepiej prezentują się one na tle soczystego, szmaragdowego trawnika. Kwietniki możemy podzielić na trwałe i sezonowe. Polecamy kwietniki sezonowe. Ich zaletą jest to, że możemy je zmieniać kilka razy do roku i zawsze wyglądają pięknie. W polskich warunkach wyróżniamy kwietniki wiosenne, letnie i jesienne.
Kwietniki wiosenne
Tego rodzaju kwietniki polecamy zakładać na początku kwietnia. Dobrym okresem jest również jesień poprzedniego roku. Kwietniki wiosenne cieszą oko około dwóch miesięcy i powinniśmy likwidować je pod koniec maja. Decydując się na taki kwietnik, powinniśmy wybrać rośliny, które świetnie się prezentują i mogą rosnąć obok siebie.
Z niskich roślin dwuletnich polecamy fiołka ogrodowego, stokrotkę trwałą i niezapominajkę leśną. Rośliny te preferują nasłonecznione miejsca, żyzną i lekko kwaśną glebę oraz miarkowaną ilość wilgoci. Z niskich bylin cebulowych w tego rodzaju kwietniku sprawdzą się: narcyzy, tulipany i hiacynty. Kwiaty te lubią miejsca nasłonecznione wilgotne z żyzną i przepuszczalną glebą.
Kwietniki letnie
Kwietniki letnie powinniśmy zakładać w drugiej połowie maja. Ich żywot jest dużo dłuży niż wiosennych. Likwidujemy je w październiku. Do tego rodzaju kwietników polecamy: begonie stale kwitnącą, żeniszek meksykański, lobelie przylądkową, petunie ogrodową i szałwie błyszczącą. Rośliny lubią lekko kwaśną glebę i wilgoć. Stanowisko powinno być nasłonecznione. Z roślin wieloletnich w kwietnikach letnich sprawdzą się: pelargonia rabatowa i begonia bulwiasta. Rośliny te są uwielbione przez ślimaki, dlatego przyda się środek zwalczający je.
Kwietniki jesienne
Kwietniki jesienne zakładamy pod koniec lata. Do tego rodzaju kwietników polecamy begonie bulwiastą, złocień wielokwiatowy i dalie ogrodową. Rośliny lubią stanowiska nasłonecznione, glebę piaszczysto – gliniastą. Muszą być też regularnie nawożone. W kwietnikach jesiennych sprawdzą się też petunie i lobelie.
Posiadanie efektownego i modnego kwietnika wymaga nico pracy i czasu. Za włożony wysiłek odwdzięczy się pięknym widokiem, a odpoczynek w towarzystwie kwiecistej rabaty to sama przyjemność.