Co zrobić z roślinami doniczkowymi zimą
Co zrobić z roślinami doniczkowymi zimną

Zima chyba każdemu daje w kość. Zwłaszcza wszelkim roślinom, które nie przepadają za niskimi temperaturami i mrozami, przez które mogą po prostu nie przetrwać do następnego roku. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób można zabezpieczyć takie rośliny doniczkowe na okres zimowy, aby odpowiednio o nie zadbać. To także niezbędne informacje dla każdego, kto zastanawia się czy w ogóle istnieją gatunki roślin, które mogą przezimować na balkonie.

 

Spis treści:

  1. Jakie rośliny zimą na balkon
  2. Jak doświetlać rośliny zimą
  3. Gdzie przechowywać rośliny zimą

 

Jakie rośliny zimą na balkon

Nie wszystkie rośliny doniczkowe, które mamy w domach, są na tyle odporne, aby przetrwać zimę, a nawet późną jesień na balkonie. Niemniej jednak wiele osób marzy o tym, aby ich balkon prezentował się pięknie nawet w chłodnych miesiącach. Co można zrobić w takiej sytuacji? Najlepszym wyborem będą rośliny, które przystosowane są do takich temperatur i nic się z nimi nie stanie. Mowa tutaj na przykład o trawach ozdobnych, które nie zmieniają swojego odcienia ani stanu nawet w dużej wilgoci. Lekkie mrozy przetrwają również chryzantemy i lawenda, która najwyższej straci nieco koloru, ale pięknie prezentuje się nawet delikatnie wysuszona.

Jakie rośliny doniczkowe mogą zimować na balkonie i co zrobić z pozostałymi? Sprawdź!

Jak doświetlać rośliny zimą

Zima nie należy do ulubionych pór roku roślin. Dodatkowo brak stałego światła to często dla nich największy problem. Zwłaszcza gdy, do czynienia mamy z pomieszczeniem, w którym tego światła jest naprawdę niewiele i roślina ma wręcz trudność z tym, aby móc tam spokojnie rosnąć. Naturalnie najprostszym rozwiązaniem jest przeniesienie rośliny w miejsce bardziej nasłonecznione. Najlepiej sprawdzą się pomieszczenia od wschodu i południa. Ważne jest też regularne przecieranie liści z zalegającego na nich kurzu. Dobrym pomysłem jest też zainwestowanie w specjalne lampy doświetlające rośliny.

Gdzie przechowywać rośliny zimą

Zima to trudny czas i często to właśnie wtedy pojawia się główne pytanie, gdzie przechowywać w tym okresie rośliny, aby zapewnić im odpowiednie warunki? Na pewno lepiej trzymać je w czterech ścianach, niżeli na zewnątrz. Warto też zrezygnować z parapetów, gdyż otwieranie okna nie zadziała na nie najlepiej. Jeśli jednak muszą być przechowywane na powietrzu, warto odpowiednio o nie zadbać, aby sprawić im solidne zabezpieczenia przed zbyt niskimi temperaturami, opadami i gwałtownym wiatrem. Takie warunki zaszkodzą przecież niemalże wszystkim roślinom doniczkowym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.