Czy latem warto i można sadzić rośliny?
Czy latem warto i można sadzić rośliny?

Lato nie jest tak idealnym czasem na sadzenie roślin, jak wiosna lub wczesna jesień, ale przy kilku środkach ostrożności większość roślin poradzi sobie dobrze, gdy jest sadzona nawet w tym okresie. Mocne nasłonecznienie i palący upał są dodatkowymi negatywnymi czynnikami dla młodych roślin z małymi korzeniami. Letnia gleba ma też tendencję do wysychania. O czym musisz wiedzieć i pamiętać sadząc rośliny latem? Zapraszamy do lektury.

Spis treści:

  1. Regularne podlewanie – klucz do sukcesu
  2. Zwiędłe liści - jak sobie z tym poradzić?
  3. Kiedy najlepiej przesadzać rośliny?

Regularne podlewanie – klucz do sukcesu

Latem rośliny narażone są na działanie wysokich temperatur, a wilgoć szybko odparowuje. Najlepszym sposobem przeciwdziałania tym powikłaniom jest regularne podlewanie. Wilgotna gleba może zadecydować o życiu lub obumieraniu roślin zwłaszcza w ciągu pierwszych tygodni po posadzenie. Na wilgotność trzeba zwrócić szczególną uwagę u roślin posadzonych w glebie przepuszczalnej i piaszczystej. Sadzone latem kwiaty jednoroczne i wieloletnie najlepiej podlewać co dwa lub trzy dni, ponieważ ich korzenie są małe i znajdują się blisko powierzchni gleby. Świeżo wyrosła trawa powinna być podlewana nawet dwa razy dziennie. Nieco łatwiej jest z roślinami sadzonymi w doniczkach. Woda nawet w przepuszczalnej glebie może zbierać się na podstawce i stamtąd być z powrotem pobierana przez glebę. Drzewa, krzewy i rośliny sadzone latem powinny być podlewane co pięć do siedmiu dni. Ich korzenie są większe i nie potrzebują wody tak często, jak mniejsze rośliny, ale potrzebują wystarczająco dużo, aby zwilżyć glebę, aż do dna bryły korzeniowej.

Zwiędłe liści - jak sobie z tym poradzić?

Zwiędłe liście są zwykle oznaką, że roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości wody. Jest to powszechne zjawisko przy sadzeniu roślin latem. Możesz pomóc takim roślinom. Wymieszaj organiczny nawóz roślinny z glebą przy pierwszym podlewaniu, aby dodać mikroelementy, które pomogą roślinom przezwyciężyć stres związany z przesadzaniem. Odpowiednia wilgotność gleby zapewnia, że liście i gałęzie mogą zastąpić wilgoć utraconą na rzecz gorącego, suchego letniego powietrza. Im gorętsze i suchsze lato, tym więcej wilgoci tracą rośliny i tym ważniejsze jest zachowanie czujności w kwestii podlewani. Rośliny tracą też więcej wilgoci w wietrzne i słoneczne dni niż w spokojne, pochmurne i wilgotne dni.

Kiedy najlepiej przesadzać rośliny?

Pora dnia, kiedy sadzisz lub przesadzasz rośliny, ma ogromne znaczenie. Zwiększysz szanse na prawidłowy rozwój rośliny i zmniejszenie szoku związanego ze zmianą miejsca jeśli wybierzesz czas po zachodzie słońca. Można to zrobić również, gdy zapadnie zmrok. Wieczorem panują zdecydowanie niższe temperatury niż w ciągu dnia. Dodatkowo przed przesadzoną rośliną jeszcze kilka godzin nocy w otoczeniu niższych temperatur. Doda im czas na aklimatyzacje. Sadzenie w pochmurny dzień jest również mniej lepszym pomysłem niż sadzenie w słoneczny dzień. Tym lepiej, jeśli po tym zachmurzeniu nastąpi dzień lub dwa deszczu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.