Donice betonowe – jakie rośliny w nich trzymać?
52.jpg

Surowe donice betonowe to doskonałe donice ogrodowe i miejskie. Cechują je trwałość, wytrzymałość i odporność na niekorzystne warunki pogodowe. Nie odbarwiają się od promieniowania UV latem, nie pękają od mrozu zimą. Jakie rośliny w nich sadzić, by kompozycja prezentowała się bajecznie, a same rośliny miały zapewnione właściwe warunki do rozwoju?

Duże donice betonowe dopasowane do roślin

Zanim zabierzesz się za sadzenie roślin, pomyśl, do jakich gatunków pasują donice betonowe. Pod względem kolorystyki – do każdych, ponieważ neutralne zabarwienie pojemników pozostaje schludnym, eleganckim tłem dla nawet najbardziej egzotycznych, wielobarwnych kwiatów. Donice ogrodowe mają też spokojne, minimalistyczne kształty. Zazwyczaj są to donice prostokątne i donice kwadratowe. W efekcie charakter kompozycji zależy wyłącznie od roślin.

Betonowe donice mrozoodporne są pojemnikami całorocznymi. Nie wymagają impregnacji, nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne ani pogodowe. Nie znaczy to jednak, że przed posadzeniem roślin nie musisz ich w żaden sposób przygotować. By zapewnić sadzonkom właściwe warunki do rozwoju, zadbaj o izolację, drenaż i podłoże. Betonowe donice warto izolować styropianem. Drenaż może zostać wykonany z keramzytu, żwiru, potłuczonej ceramiki. Na tę warstwę kładzie się dodatkowo agrowłókninę. Dopiero potem donice z betonu wypełnia się żyzną glebą.

Obejrzyj donice z betonu architektonicznego w naszym sklepie.

Betonowe donice miejskie – jakie rośliny w nich trzymać?

Donic miejskich i posadzonych w nich roślin dogląda się rzadziej niż tych w prywatnych ogródkach. Do przestrzeni publicznych korzystnie więc wybierać gatunki mało wymagające i odporne na niekorzystne warunki panujące na zewnątrz. Warto zwrócić uwagę na berberysy, które radzą sobie zarówno w słońcu, jak i półcieniu. Wyglądają dobrze niezależnie od pory roku. Występują w różnych odmianach. Donice z betonu to także świetne donice na tuje, świerki, jałowce, kosodrzewiny i inne iglaki, czyli rośliny całoroczne.

Z przestrzenią publiczną, zwłaszcza osiedlami, kojarzą się bukszpan i irga. To kolejne rośliny idealne do donice betonowych. Są zimozielone, więc atrakcyjne przez cały rok. Cechują je drobne listki. Z bukszpanu formuje się interesujące kształty: od klasycznych geometrycznych po wymyślne postacie. Irga ma dodatkowo czerwone owoce.

Betonowe donice ogrodowe – jakie rośliny w nich posadzić?

W ogrodzie przy domu bądź na podjeździe warto zaszaleć z kolorami i wybrać rośliny odznaczające się pięknymi kwitnącymi kwiatami. Betonowe donice podłużne to doskonałe pojemniki na barwinki, bratki, fuksje, pelargonie, surfinie. Należy jednak pamiętać, że ostatnie trzy z wymienionych to gatunki sezonowe.

Schludną i elegancką dekoracją są donice z betonu architektonicznego z trawami. Nadają się do przestrzeni minimalistycznych. Wybierz kostrzewę siną, seslerię, rozplenicę japońską. Jeśli nie lubisz kwiatów, zastąp je żurawkami, w których barwną częścią są liście.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.