Donice dekoracyjne - stylowe i oryginalne uzupełnienie wnętrza
74.jpg

W łaski wraca uprawa roślin w donicach. Jeszcze do niedawna kojarzona przede wszystkim z dziadkami, czy ciociami i ich pasją do roślin. Dziś coraz częściej spotkać można rośliny w nowoczesnych biurach, hotelach czy restauracjach. Z czego wynikają zmiany? Jak to się stało, że obecnie doniczki to nie tylko praktyczne pojemniki na rośliny, ale również elementy dekoracyjne wnętrza wykorzystywane niemalże w każdej przestrzeni publicznej?

Namiastka ogrodu - jak rośliny w doniczkach wpływają na Twój komfort i zdrowie?

Uprawa roślin w donicach to doskonały sposób na realizację ogrodniczych pasji. Jednak nie tylko. To również zdrowy i modny trend w dekoracji wnętrz. Zaraz przejdziemy do roli ozdobnej, ale zanim to nastąpi, powiedzmy kilka słów o korzyściach zdrowotnych, jakie niesie za sobą uprawa roślin w donicach. Przede wszystkim rośliny nawilżają i oczyszczają powietrze, którym oddychasz. Pochłaniają substancje chemiczne i dostarczają Ci więcej tlenu. Ponadto z uwagi na fakt, że kolor zielony korzystnie wpływa na wzrok, mają również znaczenie w odniesieniu do jakości odpoczynku i relaksu. Rośliny oddziałują bowiem na organizm ludzki kojąco i odprężająco.

I to wszystko jest niezwykle ważnym czynnikiem mówiącym o korzyściach wynikających z hodowli roślin. Warto jednak również wspomnieć o aspekcie wizualnym. Rośliny same w sobie są piękną i niepowtarzalną ozdobą. Aby jeszcze bardziej podkreślić i wyeksponować ich piękno, niezbędne są donice dekoracyjne. Ich wybór, choć mogłoby się wydawać, że prozaiczny, wcale taki nie jest. Dobór odpowiedniej donicy zależny jest od kilku kwestii - jak duże rośliny planujesz w nich hodować, gdzie chcesz je ustawić, jak sprawić, aby całość ze sobą współgrała? Warto w tym momencie kierować się kilkoma prostymi zasadami.

Jak sprawić, aby doniczka i roślina tworzyły jedną całość?

Wielkość donicy powinna byś dobrana do wielkości bryły korzeniowej. Zbyt ciasna donica spowodować może bowiem, że korzenie nie będą w stanie rozrosnąć się wystarczająco mocno w stosunku do górnej części rośliny. Jeśli chodzi natomiast o wysokość donicy, to powinna ona stanowić mniej więcej 1/3 wysokości rośliny. I tak na przykład rośliny charakteryzujące się twardą i zdrewniałą łodygą potrzebują dużych donic z odpowiednim drenażem. W przypadku kaktusów i roślin o małym ukorzenieniu sprawdzą się donice płaskie.

Dopasuj styl doniczki do wnętrza - klasyka, czy nowoczesność?

Donica ma stanowić przysłowiową kropkę nad "i" w dekoracji wnętrza. Stylowo i oryginalnie donice prezentują się w tzw. "otwartej przestrzeni", ciągach komunikacyjnych, recepcjach, holach czy biurach. Można powiedzieć, że wszędzie tam, gdzie najdłużej przebywają pracownicy. Wybór odpowiedniej donicy pod względem designu zależy od wnętrza, w którym będzie się znajdowała. Duże donice o asymetrycznych kształtach będą pięknie prezentować się zarówno w nowoczesnych holu hotelu, jak i recepcji gabinetu odnowy biologicznej. Klasyczne, minimalistyczne donice wpasują się w wystrój stonowanego i chłodnego wystroju poczekalni w gabinecie lekarskim.

Możliwości jest wiele. Designerskie donice z pięknymi, zielonymi okazami w środku mobilizują zespół do działania. Ponadto poprawiają estetykę wyposażenia. Dlatego właśnie warto przyozdobić wnętrze biura lub lokalu modnymi donicami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.