Jak czyścić donice ogrodowe?
32.jpg

Donice ogrodowe – jak sama nazwa wskazuje – są donicami zewnętrznymi, przez co brudzą się bardziej niż ich domowe odpowiedniki. Kupowanie co roku nowych donic do ogrodu byłoby wydatkiem dużym i niepotrzebnym. Dziś pokażemy Ci, jak możesz czyścić donice ogrodowe i cieszyć się nimi przez wiele sezonów.

Jak myć donice betonowe, ceramiczne i ze stali corten?

Donice do ogrodu wykonane z materiałów wykazujących wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne mogą być czyszczone intensywniej niż chociażby donice plastikowe (z różnych rodzajów tworzywa sztucznego).

Aby wyczyścić donice ogrodowe z pozostałości po ziemi i roślinach w nich trzymanych, a jednocześnie z zanieczyszczeń zbierających się od zewnątrz, sięgnij po szczotkę ryżową bądź metalową o umiarkowanej twardości. Pomoże Ci ona uporać się z osadami i wykwitami powstałymi m.in. z uwagi na kontakt z twardą wodą i nawozami roślinnymi bogatymi w minerały.

Wstępnie wyskrobane z osadów donice ogrodowe warto wyparzyć wrzątkiem. Jeśli Twoje donice zewnętrzne nie są zbyt duże ani ciężkie, możesz oczyszczać je po kolei w wannie lub pod prysznicem. Wyjątkowo trudne zanieczyszczenia doszorujesz dzięki wodzie z octem (donice betonowe i ceramiczne można pozostawić w niej na kilka dni) lub wodzie z gotowym środkiem chemicznym do usuwania resztek zaprawy z kamieni, cegieł i terakoty.

Jak myć donice z włókna szklanego i tworzywa sztucznego?

Co prawda donice ogrodowe są odporne na niektóre uszkodzenia mechaniczne, np. upadki z niewielkiej wysokości, jednak odradzamy ryzykowanie i szorowanie ich metalową szczotką. Znacznie lepiej sięgnąć po klasyczną gąbkę, z jednej strony miękką, z drugiej szorstką. Ponieważ ogrodowe donice szklane i plastikowe mają fakturę gładką, są łatwiejsze do czyszczenia niż donice betonowe o fakturze niejednorodnej, w której osiadają wykwity.

Donice z włókna szklanego i tworzywa sztucznego umyjesz ciepłą wodą z łagodnym detergentem, np. płynem do naczyń. W przypadku trudniejszych zabrudzeń możesz wykorzystać specjalistyczny środek ogrodniczy, którym czyści się także dekoracje zewnętrzne i narzędzia do uprawy ogródka.

Na koniec zapamiętaj trzy krótkie rady:

  1. Nigdy nie czekaj z myciem na nadejście nowego sezonu! Im dłużej donice ogrodowe noszą ślady zabrudzeń, osadów i wykwitów, tym trudniej będzie je doczyścić.
  2. Jeśli donice do ogrodu bądź donice na taras służą Ci do uprawy roślin jadalnych, do mycia nie stosuj chemii bądź wybieraj łagodną, np. płyn do mycia naczyń, mydło.
  3. Pamiętaj, by zawsze dokładnie opłukać donice ogrodowe. Jeśli zaniedbasz tę czynność, nowo posadzone kwiaty mogą chorować, a nawet zwiędnąć.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.