Donice ogrodowe – jak sama nazwa wskazuje – są donicami zewnętrznymi, przez co brudzą się bardziej niż ich domowe odpowiedniki. Kupowanie co roku nowych donic do ogrodu byłoby wydatkiem dużym i niepotrzebnym. Dziś pokażemy Ci, jak możesz czyścić donice ogrodowe i cieszyć się nimi przez wiele sezonów.
Jak myć donice betonowe, ceramiczne i ze stali corten?
Donice do ogrodu wykonane z materiałów wykazujących wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne mogą być czyszczone intensywniej niż chociażby donice plastikowe (z różnych rodzajów tworzywa sztucznego).
Aby wyczyścić donice ogrodowe z pozostałości po ziemi i roślinach w nich trzymanych, a jednocześnie z zanieczyszczeń zbierających się od zewnątrz, sięgnij po szczotkę ryżową bądź metalową o umiarkowanej twardości. Pomoże Ci ona uporać się z osadami i wykwitami powstałymi m.in. z uwagi na kontakt z twardą wodą i nawozami roślinnymi bogatymi w minerały.
Wstępnie wyskrobane z osadów donice ogrodowe warto wyparzyć wrzątkiem. Jeśli Twoje donice zewnętrzne nie są zbyt duże ani ciężkie, możesz oczyszczać je po kolei w wannie lub pod prysznicem. Wyjątkowo trudne zanieczyszczenia doszorujesz dzięki wodzie z octem (donice betonowe i ceramiczne można pozostawić w niej na kilka dni) lub wodzie z gotowym środkiem chemicznym do usuwania resztek zaprawy z kamieni, cegieł i terakoty.
Jak myć donice z włókna szklanego i tworzywa sztucznego?
Co prawda donice ogrodowe są odporne na niektóre uszkodzenia mechaniczne, np. upadki z niewielkiej wysokości, jednak odradzamy ryzykowanie i szorowanie ich metalową szczotką. Znacznie lepiej sięgnąć po klasyczną gąbkę, z jednej strony miękką, z drugiej szorstką. Ponieważ ogrodowe donice szklane i plastikowe mają fakturę gładką, są łatwiejsze do czyszczenia niż donice betonowe o fakturze niejednorodnej, w której osiadają wykwity.
Donice z włókna szklanego i tworzywa sztucznego umyjesz ciepłą wodą z łagodnym detergentem, np. płynem do naczyń. W przypadku trudniejszych zabrudzeń możesz wykorzystać specjalistyczny środek ogrodniczy, którym czyści się także dekoracje zewnętrzne i narzędzia do uprawy ogródka.
Na koniec zapamiętaj trzy krótkie rady:
- Nigdy nie czekaj z myciem na nadejście nowego sezonu! Im dłużej donice ogrodowe noszą ślady zabrudzeń, osadów i wykwitów, tym trudniej będzie je doczyścić.
- Jeśli donice do ogrodu bądź donice na taras służą Ci do uprawy roślin jadalnych, do mycia nie stosuj chemii bądź wybieraj łagodną, np. płyn do mycia naczyń, mydło.
- Pamiętaj, by zawsze dokładnie opłukać donice ogrodowe. Jeśli zaniedbasz tę czynność, nowo posadzone kwiaty mogą chorować, a nawet zwiędnąć.