Jak dobierać donice ogrodowe do roślin? – część 2 poradnika wyboru
36.jpg

W poprzedniej części wpisu o wyborze donic ogrodowych zawarliśmy porady dotyczące doboru modeli do przestrzeni, w jakiej mają stanąć. Omówiliśmy kwestie wielkości, kształtu, stylu i materiału wykonania. Dziś prezentujemy podpowiedzi tyczące się doboru donic zewnętrznych do roślin: gatunku, wielkości, koloru itd. Przeczytaj poradnik, by zamówić najlepsze donice ogrodowe i stworzyć przepiękną aranżację.

Donice ogrodowe a kolorystyka roślin

Najchętniej wybierane i modne donice ogrodowe to donice białe i czarne. Na pewno jednak zauważyłeś, że w naszym sklepie znajduje się sporo modeli kolorowych. Są pośród nich donice czerwone, niebieskie, żółte, zielone... długo by wymieniać. Popularna zasada brzmi tak, że donice czarne i białe stosuje się do gatunków kwitnących oraz mających barwne liście, kolorowe zaś do roślin zielonych.

Inna zasada dopuszcza szczyptę fantazji. Tu donice ogrodowe dobiera się do koloru kwiatów bądź owoców. Przykładowo donice czerwone wykorzystuje się do hodowania czerwonych tulipanów, a donice żółte do trzymania żonkili.

Donice na tuje i donice na kwiaty innych gatunków

Są gatunki roślin, które niejako determinują wygląd donic ogrodowych. Przykładowo pnącza najlepiej prezentują się w donicach na taras, które dzięki wnęce w podstawie nasadza się na poręcz lub ogrodzenie.

Juki i draceny lubią donice wysokie i wąskie, ponieważ dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu korzeni lepiej rosną. Jako donice na tuje i donice na iglaki innych gatunków warto wybierać modele niskie i szerokie, np. donice kwadratowe. To samo tyczy się rozbudowanych krzewów i wysokich drzewek ozdobnych.

Donice do ogrodu spójne z roślinami

Jak pewnie zauważyłeś, większość ukazanych dziś porad wynika z zasady, podług której donice ogrodowe mają współtworzyć z roślinami spójną dekorację. Z tego powodu znaczenie mają nie tylko kolor i kształt pojemników, ale także rozmiar. Masywne i duże donice wykorzystuje się do hodowania roślin wysokich lub rozgałęzionych. Wielkie donice z drobnymi bratkami czy pierwiosnkami nie wyglądałby korzystnie, prawda? To również kwestia stabilności – donice ogrodowe z ciężkimi roślinami nie mogą się wywrócić.

Nie zapomnij o materiale wykonania. Przykładowo donice ze stali corten nie pasują do delikatnych róż. Tu lepsze będą donice z włókna szklanego bądź tworzywa sztucznego wysokiej jakości.

I pamiętaj: donica ogrodowa to pojemnik na główną ozdobę, czyli roślinę. Nie może przebić jej estetyką. Wybierz zatem taki model, który będzie będzie uwydatniał walory rośliny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.