Jak sadzić rośliny w donicach?
70.jpg

Nie jest żadną tajemnicą i dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem to, że decydując się na ozdobienie tarasu lub ogrodu donicami i kwitnącymi w nich roślinami w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na donice. To one stanowią główny element dekoracyjny w tym przypadku. Wybierając je, sugerujesz się przede wszystkich ulubionym kształtem, kolorem, materiałem, z jakich zostały wykonane a dopiero później tym, do jakiego rodzaju roślin będą pasowały. Wybierając donice na taras pamiętaj jednak o tym, aby wybrać model który posiada odpływ wody. Jest to niezbędny element konstrukcji, który sprawia, że gromadząca się na dnie donicy woda wypływa. Chcesz, aby całość tworzyła spójną, nowoczesną i estetyczną całość. I absolutnie się z Tobą zgadzamy. Pamiętaj jednak, że znaczenie ma również to, co znajduje się w donicy. Dlatego chcemy dziś powiedzieć kilka słów o tym, w jaki sposób należy przygotować podłoże do roślin w donicach.

Duże donice - zalety jakie płyną z ich posiadania?

Zastanawialiście się, jaka jest zaleta sadzenia roślin w dużych donicach ogrodowych? Jest jedna, która przebija w zasadzie wszystkie inne. Przede wszystkim dzięki nim, możesz pozwolić sobie na zasadzenie roślin, które do tej pory można było uprawiać jedynie w gruncie. Duże donice do ogrodu doskonale bowiem nadają się do sadzenia krzewów, a nawet drzewek. Jednak zanim będziecie mieli okazję usiąść na komplecie wypoczynkowym i podziwiać swoje dzieło, musicie je posadzić. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ma wpływ na żywotność roślin oraz ich ogólny stan.

Wysokie donice tarasowe - czym wypełnić wnętrze, przed posadzeniem roślin?

W pierwszej kolejności warto donicę obciążyć kamieniami, mniej więcej do 1/4 wysokości. Zapewni jej to stabilność, co jest bardzo ważne zwłaszcza w przypadku tych egzemplarzy stojących na dworze. Nie chcesz przecież, aby wiejący wiatr przewrócił Twoje wysokie donice tarasowe niszcząc pracę jaką włożyłeś w stworzenie tych kompozycji. Następnie warto jest użyć keramzytu, który będzie działał jak drenaż. W połączeniu z odpływem wody znajdującym się na dnie donicy odpowiedzialny będzie przede wszystkim, za odprowadzanie wody i niedoprowadzanie do gnicia korzeni roślin. Następnie wysypujesz ziemię pamiętając o jej odpowiednim zagęszczeniu, czyli ubiciu. Ma to znaczenie zwłaszcza dla estetyki kompozycji. Jeśli bowiem ziemia nie zostanie odpowiednio ubita, z czasem może zacząć osiadać co będzie widoczne na powierzchni.

Twój taras lub ogród ozdobiony wysokimi donicami, które wzbudzają zachwyt - nie czekaj dłużej i skorzystaj z naszej oferty

Donice dekoracyjne obsadzone pięknymi roślinami w kilka chwil

W zasadzie znaczna część donicy jest już wypełniona. Ziemia dobrze ubita, więc nadszedł czas na wyłożenie roślin. Pamiętaj, że wyjmując je z doniczek produkcyjnych, nie można naruszyć bryły korzeniowej. Kiedy wyjmiesz ją delikatnie z pojemnika, umieść w donicy, pamiętając o pozostawieniu odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni od kolejnej rośliny. Następnie uzupełnij to miejsce ziemią i delikatnie ubij.

Jeżeli chcesz, po wypełnieniu wolnych przestrzeni pomiędzy bryłami korzeniowymi roślin, możesz na wierzch położyć keramzyt. Nie dość, że ładnie wygląda i swoimi walorami estetycznymi przyciąga wzrok, to jeszcze gromadzi zapas wilgoci, stanowiąc barierę przed szybkim parowaniem wody z podłoża.

I takim o to sposobem donice dekoracyjne na tarasie lub w ogrodzie szczycić się mogą cudownie kwitnącymi roślinami, których podłoże wspomaga wzrost i zapewnia odpowiednie warunki do egzystencji. Warto jednak pamiętać o nawozie, który użyźni ziemię. Jego obecność jest niezbędna do zachowania odpowiedniej ilości składników odżywczych.

 

Oferty pracy w ogrodnictwie można znaleźć na stronie Jooble

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.