Jakie rośliny hodować w dużych donicach ogrodowych?
40.jpg

Duże donice ogrodowe to idealne dekoracje przed dom i budynek firmowy. Mogą stać na ganku, przy bramie wjazdowej, a także wzdłuż alejki prowadzącej do drzwi wejściowych. Jakie rośliny sprawdzą się w nich najlepiej? Którym gatunkom duże donice do ogrodu zapewnią najkorzystniejsze warunki do rozwoju? Przekonajmy się!

Duże donice ogrodowe czy sadzenie roślin w ziemi?

Jeśli planujesz ozdobić przydomowy ogród bądź teren firmy roślinami, do wyboru masz posadzenie ich w ziemi lub zastosowanie dużych donic ogrodowych. Drugie rozwiązanie jest korzystniejsze, jeśli lubisz częste zmiany aranżacji i dostosowywanie przestrzeni do trendów czy pory roku. Mimo iż masywne, duże donice do ogrodu łatwo przestawiać. Łatwo także wymieniać ich zawartość. Z kolei rośliny raz wkopane w ziemię z reguły pozostają tam na stałe.

Donice ogrodowe warto dobrać do stylu ogrodu i domu. Szare, czarne i białe donice są uniwersalne. Nowoczesne donice kolorowe wprowadzą do aranżacji nutę nonszalancji. Zwróć też uwagę na design. Donice geometryczne mogą być klasyczne (np. okrągłe), ale też nieszablonowe (np. asymetryczne).

Gatunki roślin idealnych do dużych donic zewnętrznych

Od wyboru gatunku rośliny zależy to, czy ozdoba przetrwa cały rok i będzie się pięknie prezentowała niezależnie od miesiąca. Przykładowo duże donice na tuje oraz donice na iglaki innych gatunków stanowią wybór doskonały, bo całoroczny.

Zamiast sadzić rośliny w nasionach, do dużych donic lepiej kupować okazy specjalnie do tego przygotowane – znajdziesz je np. w sklepach ogrodniczych. Są łatwiejsze w pielęgnacji od tych hodowanych od zera, a przy okazji okazalsze. Należą do nich m.in. aksamitki, cynie, petunie, surfinie, bratki, stokrotki, begonie, pelargonie. Niektóre są jedno-, inne dwuroczne.

Duże donice na iglaki można potraktować jako pojemniki do trzymania jałowców, świerków, sosen, żywotników. Wzdłuż ścieżki prowadzącej do domu pięknie zaprezentują się róże, bukszpany, hibiskusy. Warto też wspomnieć, że niektóre rośliny – np. bukszpan wieczniezielony – nadają się dodatkowo do formowania kształtów: kul, kwadratów, prostokątów, figur.

Jak wybrać duże donice do ogrodu dla konkretnych gatunków roślin?

Duże donice ogrodowe muszą zapewniać roślinom optymalne warunki wzrostu, a niekiedy także rozkwitu. Funkcjonalność zależy nie tylko od rozmiaru, lecz również od kształtu pojemników – korzenie sadzonych roślin muszą swobodnie się rozwijać, zwłaszcza jeśli donice do ogrodu mają posłużyć do hodowania danej rośliny przez długi czas. Korzystne są otwory i rowy odpływowe, które zapobiegną gniciu i pleśnieniu.

Do ozdobienia podwórka koniecznie zamów donice mrozoodporne, inaczej przed każdą zimą będziesz musiał chować je do domu, garażu bądź szopy. W naszym sklepie znajdziesz trwałe donice zewnętrzne, mogące stać na deszczu, śniegu i w intensywnym słońcu. Właśnie takich Ci trzeba.

Obejrzyj naszą ofertę donic ogrodowych i wybierz modele dopasowane do Twojego ogrodu pod względem rozmiaru, kształtu, stylu i koloru. Jeśli z góry wiesz, jakie rośliny w nich posadzisz, upewnij się, że korzenie będą miały swobodę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.