Jakie rośliny trzymać w wysokich donicach?
50.jpg

Jesteś fanem wysokich donic ogrodowych i tarasowych? A może wysokie donice na taras zostały Ci z poprzedniego sezonu i chciałbyś je zagospodarować od nowa? Dziś przyjrzeliśmy się cechom i gatunkom roślin, które idealnie pasują do pojemników smukłych bądź beczułkowatych, ale każdorazowo wysokich. Wybierz ulubione i ozdób ogród lub taras!

Wysokie donice tarasowe wysokim donicom nierówne

Zanim przejdziemy do konkretnych typów budowy roślin i gatunków, musimy zaznaczyć pewną istotną różnicę, która występuje pomiędzy wysokimi donicami ogrodowymi i tarasowymi. Otóż... nie zawsze są to pojemniki głębokie! Niektóre rośliny powinny być wsadzane w wysokie donice z uwagi na rozbudowany system korzeniowy. Musisz więc zwrócić uwagę na specyfikację zamawianego modelu. Jeśli jest to wysoka donica z podwójnym dnem, nie sprawdzi się w przypadku rośliny mającej długie i rozległe korzenie.

Klasyczne wysokie donice świetnie wyglądają w połączeniu z kwiatami o długich łodygach, roślinami o licznych liściach, a także z trawami ozdobnymi: turzycą, kostrzewą, miskantem. By hodować drzewka i krzewy, powinieneś wybrać wysokie donice o szerokiej podstawie, ponieważ zapewniają rozbudowanym roślinom stabilność, zwłaszcza na wietrznym dworze.

Obejrzyj wysokie donice w naszym sklepie.

Jedna roślina czy wiele? – pomysł na wysokie donice ogrodowe

Wąskie i wysokie donice ogrodowe nadają się do roślin zimozielonych i iglastych, ponieważ stanowią piękną ozdobę przez cały rok i nie trzeba ich chować na zimę. Świetnie prezentuje się w nich pojedyncza roślina, zwłaszcza większa – drzewko. Jeśli jest to drzewko ozdobne wypuszczające kolorowe kwiaty lub owoce, wybierz wysokie donice białe, czarne albo szare, by nie konkurowały barwą z głównym bohaterem kompozycji.

Wysokie donice podłużne to z kolei idealne pojemniki na trawy ozdobne. Mogą stać wzdłuż ściany, balustrady, płotu. Wykorzystasz je jako estetyczną i symboliczną ściankę odgradzającą strefy ogródka, np. uprawną od rekreacyjnej. Trawy są łatwe w pielęgnacji i wykazują wysoką odporność na choroby i szkodniki.

Wysokie donice z podwójnym dnem lub nie

Jeśli masz bądź planujesz zamówić wysokie donice z podwójnym dnem, możesz w nich hodować petunie, begonie, bratki i inne małe rośliny o skromnym ukorzenieniu. Świetnie sprawdzą się zarówno przed domem, jak i na balkonie. Przy balustradzie, przewieszone przez barierkę, przepięknie wyglądają rośliny ze zwisającymi pędami, przede wszystkim pelargonie i surfinie.

Wysokie donice na balkon o tradycyjnej głębokości i beczułkowatym kształcie warto łączyć z różami, wąskie zaś z palmami, jukkami i dracenami. Nowoczesne i eleganckie donice ogrodowe nadają się także do salonu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.