Podlewanie roślin i odprowadzanie wody z donic - jak prawidłowo dbać o rośliny doniczkowe
60.jpg

Ile razy zdarzyło się Wam kupić roślinę do domu bądź ogrodu, o której nic nie wiedzieliście? A po kilku tygodniach wyrażać szczere zdziwienie, że okaz nie wygląda tak zdrowo, jak wtedy gdy go kupowaliście? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest prawidłowe podlewanie roślin doniczkowych. Ci bardziej zainteresowani tematem, zapewne zgodzą się z nami, że jest to już połowa sukcesu do tego, aby rośliny były bujne i okazałe. Dlaczego jest to takie ważne?

Jak podlewać kwiaty doniczkowe? Zasady podlewania roślin doniczkowych

Małe i duże donice do domu, pięknie zdobione lub te proste i surowe. Niezależnie od tego, które wybierzesz, okazale prezentują się same w sobie, ale aby nadawały wnętrzu charakteru i wyrazistości ważne jest też to, co znajduje się w ich wnętrzu. Dlatego musisz pamiętać, że właściwa gospodarka wodna, wpływa na prawidłowy wzrost roślin i może uchronić je przed wieloma chorobami. Aby zapewnić im najlepsze warunki, warto stosować się do kilku prostych zasad.

Jak często podlewać kwiaty?

Żeby odpowiednio zaopiekować się daną rośliną, trzeba się jej nauczyć. Co to oznacza? A no to, że częstotliwość podlewania zależy od wielu czynników. Ważna jest między innymi temperatura i wilgotność powietrza, podłoże oraz donica. Ogromne znaczenie ma również gatunek rośliny - bowiem każda z nich ma inne zapotrzebowanie na wodę i inną zdolność jej pochłaniania. Zanim więc zaczniecie przelewać swoje nowoczesne donice, odstawcie konewkę i odpowiedzcie sobie na pytanie, z jakiego zakątka świata pochodzi Wasza roślina.

Jak podlewać kwiaty? Wyróżnić możemy trzy sposoby podlewania roślin:

• od góry - klasyczna metoda podlewania, kiedy wodę wlewasz blisko rośliny, jednak pamiętając, że podlać masz glebę, a nie liście oraz łodygę,
• od dołu - wodę wlewasz do podstawki i czekasz, aż roślina sama ją wchłonie,
• moczenie - na pół godziny umieszczasz donicę w pojemniku z wodą, aby podłoże dobrze nasiąkło wodą. Metoda ta sprawdza się jedynie w przypadku lekkich i przepuszczalnych podłoży, których używa się na przykład przy uprawie storczyków.

Metoda "od góry" jest tą najczęściej spotykaną, jednak nie wszystkie rośliną ją tolerują. Zupełnie nie sprawdzi się ona bowiem przy okazach zajmujących całą powierzchnię donicy, tych o wrażliwych na wilgoć liściach oraz tych, które mają aksamitną, welwetową fakturę liści. Oprócz samego podlewania niektóre gatunki roślin potrzebują do prawidłowego wzrostu i rozwoju również zraszania liści. Są to te gatunki, które pochodzą ze środowiska o dużej wilgotności powietrza. Zanim więc wysoka donica stojąca na podkładce zapełni się wodą, upewnij się jaki rodzaj podlewania lubi Twoja roślina.

Jaką wodą należy podlewać rośliny?

Może dla większości z Was to będzie zaskoczenie, ale nawet te domowe rośliny, które zdobią wysokie donice do salonu m.in.  donica HABANA, DORIS czy SLIM LINE lubią podlewane być wodą deszczową. Dlaczego? Ponieważ jest to woda miękka i stwarza im idealne warunki do rozwoju i wzrostu. Wiemy jednak, że może okazać się to problematyczne. Co należy, więc zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy nalać wody do konewki lub innego pojemnika i odczekać kilkadziesiąt minut, a nawet kilka godzin, jeżeli czas na to pozwala. Sprawi to, że woda nabierze pokojowej temperatury a chlor, który się w niej znajduje ulotni się.

Donice ogrodowe i system odprowadzania wody

Donice do ogrodu wyposażone są w funkcjonalne zatyczki zapewniające efektywne odprowadzanie nadmiaru wody poza pojemnik. Jest to niezbędna funkcja, która sprawia, że donice ogrodowe narażone na intensywne opady deszczu lub śniegu mają możliwość zapewnienia odpowiednich warunków do wzrostu rośliny.

Testery podłoża, nawadniacze do donic i inne akcesoria

Dowiedzieliście się już, jak należy prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe, teraz przyszedł czas na kilka słów o gadżetach, które pomogą Ci w dbaniu o Twoje okazy.

• Miernik pH gleby i jej wilgotności ułatwia utrzymania optymalnych warunków hodowli.
• Nawadniacze do donic - prosty w użyciu dozownik zapewniający stałe nawilżenie ziemi podczas Twojej dłuższej nieobecności w domu. Idealny również dla osób, które uwielbiają rośliny doniczkowe, ale zupełnie nie pamiętają o ich podlewaniu.

• Aplikatory z nawozem - wspomagające wzrost roślin i poprawiające ich kondycję substancje odżywcze do łatwego i szybkiego użycia.

    do góry
    Sklep jest w trybie podglądu
    Pokaż pełną wersję strony
    Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.