Rośliny idealne na taras, balkon i do ogrodu - czym się różnią?
68.jpg

Zarówno na balkonie, jak i na tarasie można stworzyć wyjątkowy ogród w donicach. Z popularnych i odpornych na warunki atmosferyczne roślin można bowiem stworzyć, jedyną w swoim rodzaju aranżację, która zachwyci wszystkich domowników i sąsiadów. A Ty dzięki niej będziesz mógł poczuć nie tylko świeższe powietrze, ale również napawać wzrok pięknie kwitnącymi gatunkami roślin ozdobnych. Jakie rośliny można uprawiać w donicach? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie.

Duże donice zewnętrzne dają możliwość ciekawej aranżacji przestrzeni

Gatunki roślin przeznaczone do sadzenia na dworze, to doskonały materiał, dzięki któremu bez żadnego problemu udekorujesz taras, balkon i ogród. Jest to doskonała zabawa dla wszystkich tych, którzy cenią sobie możliwość częstej zmiany kompozycji aranżacji przydomowych ogrodów w donicach. Odpowiednio dobrane do pojemników rośliny mogą tworzyć wręcz przepiękne dzieła sztuki.

Pojemniki, w których powinniśmy sadzić rośliny, powinny spełniać dwie najważniejsze funkcje: stanowić swego rodzaju dopełnienie designu oraz zapewniać roślinom jak najlepsze warunki wzrostu. Ważne jest więc odpowiednie dobranie wielkości pojemnika, do wielkości bryły korzeniowej. Duże donice zewnętrzne powinny być dopasowane do panującego na danej przestrzeni klimatu oraz architektury budynku. Najlepszym wyborem dla roślin wieloletnich, zimujących na zewnątrz są donice mrozoodporne.

Donice dekoracyjne pięknie dopełniają przestrzeń. Jak zrobić aby rośliny wyglądały równie atrakcyjnie?

Aby rośliny ozdobne stanowiły dekorację ogrodu lub tarasu, konieczna jest regularna pielęgnacja i zapewnienie im odpowiednich warunków rozwoju. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na stanowisko. Różne gatunki roślin, wymagają różnych warunków wzrostu. Dlatego przed znalezieniem miejsca na donice dekoracyjne, zastanów się, czy dana roślina będzie miała zapewnione odpowiednie warunki. Innymi słowy, upewnij się, że nie postawisz rośliny lubiącej słońce w cieniu i odwrotnie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ daje to gwarancję bujnego i zdrowego wzrostu.

Kolejną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest odpowiedniej jakości ziemia. Większość roślin czuje się najlepiej w żyznej ziemi o odczynie obojętnym. Jednak nudno byłoby, gdyby wszystkie wymagały takich samych parametrów. Niektóre z gatunków roślin ozdobnych potrzebują kwaśnej ziemi torfowej.

Równie ważne jest podlewanie, które wymaga systematyczności zwłaszcza w okresach wiosenno-letnich, gdzie wysokie temperatury sprawiają, że woda szybko paruje z podłoża. Jedną z ostatnich rzeczy, o którą warto zadbać to nawożenie. Tak samo, jak w przypadku podlewania, ważna jest tutaj regularność. Ograniczona przestrzeń w donicach sprawia, że szybko wyczerpują się zawarte w ziemi składniki pokarmowe, co jest przyczyną wolniejszego wzrostu roślin.

Nowoczesne donice to element dekoracyjny, który znajdzie zastosowanie niezależnie od aranżacji przestrzeni, sprawdź więc ofertę i znajdź te, które zdobiły będą Twoje wnętrza.

Donice całoroczne - dowiedz się jakie rośliny posadzić w swoim przydomowym ogrodzie

Wyróżnia się kilka rodzajów roślin, które warto pielęgnować w donicach zdobiących przydomowe ogrody, tarasy i balkony. O kilku z nich wspomnieliśmy w poprzednim wpisie dotyczącym roślin jednorocznych, dwuletnich i wieloletnich, dziś jednak odrobinę rozszerzymy ten temat. Dopasujemy rośliny do ustawienia balkonu lub tarasu względem stron świat. Donice całoroczne doskonale nadają się więc między innymi do sadzenia:

  • po stronie południowej - pelargonie, surfinie, petunie, sundavilla, werbena, koleus, kobea, lobelia, komarzyca, 
  • po stronie północnej - dzwonek, mięta, niecierpek,
  • po stronie zachodniej - lobelia, mięta, wilec,
  • po stronie wschodnie - bratki, begonie, mięta, niecierpek, wilec.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.