Jak dbać o surfinie, aby pięknie kwitły?
Jak dbać o surfinie, aby pięknie kwitły?

Surfinie są uważane za jedne z najpiękniejszych ozdobnych roślin balkonowych. Ich kolorowe kwiaty możemy podziwiać od późnej wiosny aż do wczesnej jesieni. W tym artykule napiszemy jak dbać o surfinie – o ich wymaganiach i czułych punktach. O tym jak kwitną, i jak sprawić by czuły się najlepiej na naszym tarasie czy balkonie. O tym, jak domowym sposobem stworzyć nawóz dla surfinii. Zapraszamy do lektury!

Spis treści

 1. Surfinie – informacje ogólne
 2. Jak dbać o surfinie?
 3. Przepis na nawóz do surfinii

Surfinie – informacje ogólne

Surfinie to ozdobne rośliny doniczkowe o długich, zwisających pędach. Choć stanowią one grupę odmian petunii, to same również występują w licznych odmianach. Najpopularniejsze to:

 • surfinie wiszące,
 • surfinie kaskadowe,
 • surfinie drobnokwiatowe,
 • surfinie białe,
 • surfinie różowe.

Okres rozkwitu surfinii rozpoczyna się pod koniec maja i trwa do pierwszej polowy października. Surfinie powszechnie uznaje się za jedne z łatwiejszych w uprawie ozdobnych roślin balkonowych – no właśnie, jak dbać o surfinie na balkonie?

Jak dbać o surfinie?

Surfinie uwielbiają słońce, dlatego najlepiej czują się w miejscu mocno nasłonecznionym. Choć surfinie preferują glebę próchniczą, to nie pogardzą również zwykłą ziemią dla roślin doniczkowych. Surfinie powinno się podlewać raz, a w bardzo upalne dni nawet dwa razy dziennie. Niedobór wody u tych roślin objawia się mniejszą ilością kwiatów i wolniejszym wzrostem.

Delikatne kwiaty i łodygi tych roślin mogą łatwo ulec uszkodzeniu w trakcie intensywnych opadów deszczu, gradu czy porywistych wiatrów. W takiej sytuacji należy nożyczkami lub sekatorem uciąć uszkodzone części rośliny. Surfinia jest bardzo podatna na ataki grzybów, które chętnie atakują właśnie uszkodzone miejsca. Warto więc zadbać o to, aby donice balkonowe z surfiniami były rozmieszczone w miejscu, które z jednej strony jest stale nasłonecznione a z drugiej natomiast częściowo zadaszone, aby deszcz nie padał bezpośrednio na te piękne kwiaty. Jeżeli zależy nam na tym, aby surfinie przetrwały na następny sezon to w momencie, kiedy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 10 stopni, trzeba je będzie przezimować w garażu lub innym domowym pomieszczeniu.

Przepis na nawóz do surfinii

Jak domowym sposobem stworzyć nawóz do surfinii, dzięki któremu ich kwiaty będą pięknie kwitły przez cały sezon? Oto przepis:

 • zblenduj 10 liści laurowych w 200 ml wody,
 • do powstałej mikstury dolej 800 ml wody,
 • odstaw miksturę na 30 minut.

Nawóz gotowy – jest bogaty w potas i fosfor, czyli pierwiastki, których surfinie potrzebują, aby bujnie kwitnąć. Takim nawozem podlewaj surfinie co tydzień – na efekty nie przyjdzie Ci długo czekać!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.