Jak dbać o zamiokulkasa? Podpowiadamy!
Jak dbać o zamiokulkasa? Podpowiadamy!

Zamiokulkas jest jedną z najpopularniejszych zielonych roślin doniczkowych. Dziś opowiemy o tym, jak się nim zajmować – jakie oświetlenie preferuje ta roślina? Jak często powinno się podlewać zamiokulkasa? Jak w warunkach domowych rozmnożyć tę roślinę ozdobną i jakie są jej czułe punkty? Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Zamiokulkas – wymagania
  2. Jak rozmnożyć Zamiokulkasa?
  3. Na co wrażliwy jest Zamiokulkas?

Zamiokulkas – wymagania

Zamiokulkas to ozdobna roślina zielona o grubych łodygach i twardych, okazałych liściach. Jest niezwykle popularny ze względu na powszechnie panujący pogląd, że poradzi sobie on w każdych warunkach. W praktyce jednak wygląda to nieco inaczej – fakt, zamiokulkas jest niezwykle odporną rośliną. Nie oznacza to jednak, że czuje się on dobrze niezależnie od tego, w jakim miejscu go postawimy i jak często go podlewamy. Roślina ta po prostu bardzo powoli i subtelnie daje nam znać o tym, że dane warunki jej odpowiadają. W takim razie jak dbać o zamiokulkasa? Jakie warunki należy stworzyć tej wyjątkowej roślinie? Oto kilka cennych porad:

  • Zamiokulkas lubi miejsca mocno zacienione. W zbyt nasłonecznionym miejscu na jego liściach w końcu pojawią się brązowe plamy.
  • Zamiokulkas poradzi sobie nawet w pomieszczeniach bez okna, ale warto raz na jakiś czas przestawić go do bardziej nasłonecznionego pokoju. Rzadko występujące niedobory światła słonecznego objawiają się u tej rośliny wydłużeniem liści i zmianą ich koloru na jasnozielony.
  • Zamiokulkas nie lubi ciasnych doniczek. Dobrze dopasowana donica do zamiokulkasa powinna dawać roślinie przestrzeń do dalszego rozrostu. Wokół łodyg pozostaw około 5 cm wolnej przestrzeni.
  • Zamiokulkas preferuje glebę o pH w przedziale 5,5 do 6,5.

Jak rozmnożyć Zamiokulkasa?

Rozmnażanie zamiokulkasa nie jest wymagającym zadaniem – listek ucięty przy łodydze pozostaw na kilka dni w słoiku z wodą. Nie czekaj na to, aż w trakcie przechowywania w słoiku na łodyżce liścia zamiokulkasa pojawią się zalążki korzonków. Liście po kilku dniach sadzimy w ziemi – ukorzenią się po około miesiącu.

Na co wrażliwy jest Zamiokulkas?

Zamiokulkas ma dwie stopy achillesowe – jest wrażliwy na przelewanie i jałowienie gleby. Dlatego najlepiej podlewać go raz na tydzień, a co dwa-trzy tygodnie dodatkowo stosować płynny nawóz. Omawiając kwestię podlewania zamiokulkasa warto wspomnieć o tym, że roślina ta dobrze radzi sobie z okresami suszy – dwu-trzytygodniowe przerwy w podlewaniu nie powinny jej zaszkodzić. Przy zbyt częstym podlewaniu jej korzenie zaczną szybko gnić, co objawia się szybkim obumieraniem całej rośliny. Pamiętajmy, że każda roślina jest istotą żywą i jeżeli przyjmujemy ją do swojego domu, to powinno się jej stworzyć odpowiednie warunki bytowe. Mamy więc nadzieję, że dzięki lekturze tego artykułu wiecie już jak zajmować się zamiokulkasem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.