Jesienna aura wkracza na dobre, a to znak, że już najwyższa pora na zmianę wystroju na naszym balkonie. Jakie kwiaty na jesień na balkon najlepiej wybrać? Które z roślin kwitną najdłużej i wprowadzą nieco żywych kolorów do jesiennej scenerii? Oto kilka ciekawych propozycji!
Spis treści:
- Jesienne rośliny zielone na balkon
- Kwiaty kwitnące jesienią
- Do kiedy trzymać rośliny na balkonie?
Jesienne rośliny zielone na balkon
Jakie rośliny zielone dobrze poradzą sobie na balkonie w jesiennym klimacie? To przede wszystkim trawy ozdobne takie jak na przykład:
- proso rózgowate,
- trzcinnik ostrokwiatowy,
- turzyca japońska,
- imperata cylindryczna,
- trawa pampasowa,
- hakonechloa.
Ostatnia z wymienionych ciężko sklasyfikować – choć powszechnie jest uznawana za trawę, to jej źdźbła mocno przypominają liście. Roślina ta w doniczce tworzy bujne kępy o intensywnie zielonym kolorze i z pewnością uatrakcyjni jesienną obsadę balkonową.
Kolejną rośliną zieloną, która dobrze poradzi sobie w jesiennych warunkach, jest oczywiście bluszcz – jeżeli posadzisz go w dużej donicy, to przy odpowiednim zabezpieczeniu roślina ta przezimuje na balkonie. Wspominamy o tym dlatego, że przecież wiele osób obsadza bluszczem ściany i altany ogrodowe – kłączy tych nie należy odrywać.
Kwiaty kwitnące jesienią
Jakie kwiaty na jesień na balkonie poradzą sobie najlepiej? Oczywiście te, które kwitną najpóźniej lub najdłużej, czyli:
- rozchodnikowiec okazały,
- chryzantemy,
- wrzosy,
- dzielżan,
- gailardia.
Ostatnia z wymienionych to bardzo ciekawy gatunek, a zarazem niezbyt znany w naszym kraju. Gailardia to roślina o masywnych, owłosionych łodygach i dużych, kolorowych kwiatach. Kwitnie od końca maja aż do końca października, choć jeżeli pozwolą na to temperatury, to utrzyma kwiaty nawet do końca listopada. Gailardia jest rośliną wieloletnią – jeżeli zapewnimy jej odpowiednie warunki, to z pewnością rozkwitnie ponownie w kolejnym sezonie.
Do kiedy trzymać rośliny na balkonie?
Druga połowa listopada to idealny czas na rekonesans, które donice balkonowe przenieść do domu, a które zabezpieczyć na balkonie. Pamiętajmy, że każda roślina ma swoje określone wymagania – niektóre gatunki wytrzymają na balkonie do pierwszych przymrozków, podczas gdy dla innych przebywanie na zewnątrz przy minusowych temperaturach może zakończyć się tragicznie. Dlatego najlepiej jeszcze przed zakupem zwracajmy uwagę na preferencje wybranej rośliny. Zimowanie roślin to złożony temat i zarazem dobry pomysł na kolejny artykuł – zapewne poruszymy go w kolejnych wpisach.