Jakie rośliny są bezpieczne dla zwierząt domowych?
Jakie rośliny są bezpieczne dla zwierząt domowych?

Rośliny mogą zawierać związki chemiczne, których spożycie jest groźne dla życia i zdrowia ludzi i zwierząt. I o ile człowiek ma świadomość, której rośliny nie powinien spożywać, to tego samego nie można niestety powiedzieć o naszych czworołapych przyjaciołach. Dlatego niniejszy wpis dedykujemy wszystkim opiekunom zwierząt domowych – wymienimy rośliny bezpieczne dla psa i kota, a także napiszemy nieco więcej na ich temat. Które kwiaty możemy bez obaw rozmieścić w mieszkaniu ze zwierzętami? Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

 1. Jak powstrzymać kota przed jedzeniem roślin?
 2. Popularne rośliny niebezpieczne dla zwierząt
 3. Rośliny bezpieczne dla zwierząt

Rośliny a zwierzęta w domu

Czy opieka nad zwierzęciem wyklucza posiadanie roślin w domu? – zdecydowanie nie! Warto jednak znać gatunki, których spożycie przez psa lub kota może być niebezpieczne dla jego zdrowia jak również. Warto także wiedzieć, które rośliny są chętnie spożywane przez czworonogi, a w szczególności koty. To właśnie koty, najprawdopodobniej ze względu na swoją ciekawską naturę są głównymi „konsumentami” roślin w domu. Niestety, proceder ten trudno jest zatrzymać. Można go jednak znacząco ograniczyć poprzez zmianę diety zwierzaka – kot często podgryza rośliny, ponieważ brakuje mu mikroskładników w diecie, dlatego zadbaj o to, aby otrzymywał pełnowartościową karmę.

Kolejną przyczyną, dla której koty gryzą liście roślin, jest chęć wywołania wymiotów i w ten sposób pozbycia się kłaków z układu pokarmowego. Co w takiej sytuacji zrobić? Po pierwsze, regularnie czesać pupila i zadbać o ograniczenie stresogennych czynników w jego otoczeniu. Kot gubi sierść nie tylko ze względu na zmianę pór roku, ale również właśnie z powodu odczuwanego stresu i niewłaściwego karmienia. Jeżeli mowa o psach to sprawa jest dużo prostsza – zazwyczaj nie mają one w naturze podgryzania roślin, choć może im się to zdarzyć z czystej ciekawości. Dlatego poniżej wymieniamy gatunki roślin, których podgryzanie nie spowoduje u zwierzaka problemów ze zdrowiem.

Rośliny bezpieczne dla zwierząt

Zadbaj o bezpieczeństwo zwierzaków w domu – oto rośliny bezpieczne dla zwierząt:

 • Areka,
 • Haworsja,
 • Żyworódka,
 • Maranta,
 • Bambus,
 • Echeveria,
 • Juka
 • Paproć
 • Kocimiętka – święte zioło kotów

Popularne rośliny niebezpieczne dla zwierząt

Na koniec warto jeszcze wymienić popularne rośliny doniczkowe, które są szkodliwe dla czworonogów – oto one:

 • Monstera – jej sok może wywoływać u psa obrzęk gardła, podrażniać błonę śluzową nosa i powodować nudności.
 • Aloes – jego spożycie może powodować u psa nudności i biegunkę.
 • Dracena – spożycie liści draceny przez kota może skutkować poważnym uszkodzeniem nerek, a nawet zgonem.
 • Kauczukowiec domowy – jego soki mleczne mogą podrażniać błony śluzowe zwierząt.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o donicach do wymienionych roślin. Nasz sklep z donicami to miejsce, w którym znajdziesz zarówno doniczki dla sukulentów takich jak echeveria, ziół takich jak kocimiętka czy większych roślin doniczkowych takich jak juka lub bambus. Przy wyborze donicy należy kierować się indywidualnymi preferencjami konkretnej rośliny – nasz dział obsługi chętnie pomorze przy dopasowywaniu odpowiedniej donicy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.