
Regularnie i odpowiednio nawożone rośliny prężniej się rozwijają, lepiej prezentują i obficiej kwitną – dlatego w tym artykule opowiemy o tym, jak nawozić rośliny doniczkowe. W jakich przypadkach powinno się to robić i jak dobrać nawóz dla konkretnej rośliny? W których przypadkach lepiej sprawdzi się nawóz naturalny a w którym sztuczny? Zapraszamy Was wszystkich do czytania, bo dziś odpowiemy na powyższe pytania!
Spis treści:
- Jak dobrać nawóz dla konkretnej rośliny?
- Nawóz naturalny czy mineralny?
- Uważaj na przenawożenie!
Jak dobrać nawóz dla konkretnej rośliny?
Jaki nawóz do bratków wybrać? Którym nawozem nawozić paprocie? Bratki nawozimy nawozem do bratków a paprocie nawozem dla paproci. Oczywiście w sklepach znajdziemy nawozy stworzone specjalnie dla konkretnych gatunków roślin, jednak w tym artykule skupimy się doborze nawozu, który nada się do szerokiej gamy roślin doniczkowych. Dlatego jeżeli szukasz uniwersalnego nawozu do roślin doniczkowych, to:
- dla roślin zielonych użyj nawozu dla roślin zielonych,
- dla roślin kwitnących użyj nawozu dla roślin ozdobnych.
Tego rodzaju nawozy występują zarówno w wersji płynnej jak i na przykład w pałeczkach, Przy ich podawaniu należy kierować się zawsze zaleceniami producenta – nie ma jednej zasady dawkowania nawozów ze względu na zróżnicowane stężenie składników w poszczególnych preparatach. A jakie składniki najczęściej zawiera się w nawozach? Przede wszystkim jest to azot, fosfor i potas a do tego substancje odżywcze i minerały zapewniające roślinie zdrowy wzrost.
Nawóz naturalny czy mineralny?
Nawóz mineralny (zwany również sztucznym) to preparat opracowany chemicznie natomiast nawóz naturalny jest pozyskiwany z kompostu, gnojówki oraz bioodpadów. Ze względu na przykry zapach nawozu naturalnego, nawożenie kwiatów doniczkowych (szczególnie tych posadzonych w domu) najczęściej prowadzi się przy użyciu nawozu mineralnego, który zazwyczaj jest bezwonny.
Istnieje teoria, w myśl której nie powinno nawozić się roślin owocowych i warzywnych przy użyciu nawozu sztucznego. Prawda jest taka, że przy wyborze jakiegokolwiek nawozu należy zwracać uwagę na jego skład. Jeżeli nawóz mineralny nie zawiera żadnych podejrzanych substancji w swoim składzie, to możemy go bez obaw podać pomidorom, ogórkom czy porzeczce.
Uważaj na przenawożenie!
Nadmiar nigdy nie jest korzystny i zasada ta potwierdza się również w przypadku nawozów – pamiętajmy, że podobnie jak domowe, tak donice ogrodowe mają określoną pojemność, dlatego posadzonych w nich roślin nie wolno ani nadmiernie podlewać, ani nadmiernie nawozić. Regularne podawanie zbyt dużej dawki nawozu spowoduje nagromadzenie się związków z nawozu w podłożu. Składniki te będą stopniowo przenikać do organizmu rośliny, co w początkowym etapie będzie objawiać się nadnaturalnym wzrostem intensyfikacją kolorów, a następnie żółknięciem liści i stopniowym obumieraniem rośliny. Dlatego na koniec ponownie podkreślimy, że przy nawożeniu zawsze należy kierować się wytycznymi producenta.