Jak często impregnować drewniane donice?
Jak często impregnować drewniane donice?

Nawet kilka metrów kwadratowych na balkonie może stać się miejscem oryginalnie ozdobionym i stanowić znakomity dodatek do naszego mieszkania. Podobnie rzecz ma się przy okazji funkcjonowania w domu z tarasem. Aby osiągnąć taki efekt, należy wybrać odpowiednie dekoracje, takie jak drewniane donice. Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na ich aspekty wizualne, ale również pielęgnację.

 

Spis treści:

  1. Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi
  2. Najlepsze sposoby na impregnację
  3. Częstotliwość zależna od warunków

 

Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi

Warto zdać sobie sprawę z tego, dlaczego musimy dokonywać zabiegu impregnacji. Nieco inaczej niż w przypadku desek do krojenia w kuchni, donice drewniane są narażone na rozmaite zjawiska atmosferyczne. Szczególnie dotyczy to Polski, gdzie w ciągu roku kalendarzowego musimy mierzyć się zarówno z silnymi opadami deszczu, jak również skrajnie niskimi oraz wysokimi temperaturami. Niezadbane drewno może nie wytrzymać takiego obciążenia, przez co nie tylko występują pęknięcia, ale również przebarwienia na jego powłoce.

Najlepsze sposoby na impregnację

Właśnie z tego powodu warto zadbać o nasze drewniane donice. Przede wszystkim warto wykorzystać odpowiednie materiały, które nie zawsze są dostępne w pierwszym lepszym sklepie. Potrzebujemy dwóch specyfików oraz specjalnego narzędzia do ich rozprowadzenia po drewnie. Pierwszym krokiem jest wygładzenie jego powierzchni papierem ściernym, co pozwoli na dłuższy efekt impregnatów. Następnie rozprowadzamy bezbarwny impregnat specjalnym pędzlem, przeznaczonym do wyrobów rozpuszczalnikowych. Wreszcie możemy popuścić wodze fantazji i dodać nieco koloru do wystroju naszego tarasu lub balkonu. Do tego przyda nam się kolorowy impregnat. Dzięki temu upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu - zakonserwowane drewno otrzyma przyjemne dla oka matowe wykończenie.

Częstotliwość zależna od warunków

Nie da się jednoznacznie oznajmić, jak często powinniśmy impregnować drewniane donice. Jest to zależne od wielu czynników, do których należy jakość samego drewna. Nie można również zapominać o warunkach. Zupełnie inaczej będzie zachowywać się drewno w specjalnie przystosowanym ogrodzie zimowym, a zupełnie inaczej na otwartym tarasie. Na to także warto zwrócić uwagę w momencie konserwacji donic. Przyjęło się jednak, że aby mieć stuprocentową pewność utrzymywania swoich donic w niemalże idealnym stanie na lata, powinniśmy dokonywać zabiegu impregnacji przynajmniej raz do roku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.