Pomysł na wykorzystanie donic drewnianych do uprawy warzyw - jak je przygotować?
Pomysł na wykorzystanie donic drewnianych do uprawy warzyw - jak je przygotować?

Samodzielna uprawa warzyw i ziół zyskuje na popularności. Co ciekawe, nie tylko wśród osób posiadających duże przydomowe ogrody, czy posiadających działki wypoczynkowe. Zagadnieniem tym interesują się też osoby, które nie mają zbyt dużo przestrzeni do zagospodarowania. Czy tylko z tego powodu, powinni oni być pozbawieni możliwości praktycznego rozwijania swojego hobby? Oczywiście, że nie. Właśnie dlatego ogromnym powodzeniem cieszy się uprawa warzyw w drewnianych donicach. Tego typu warzywniaki, spotkać można na balkonach i tarasach i nie tylko. Widoczne są też w niedużych ogrodach oraz miejscach, w których gleba nie ma odpowiednich parametrów do tego, aby uprawiać konkretne rośliny. Jak przygotować drewnianą donicę do tego, aby posadzić lub posiać w niej warzywa czy zioła a nawet owoce jak truskawki i poziomki? Dowiesz się z naszego artykułu.

Ogródek warzywny w drewnianej donicy krok po kroku

Drewno i woda to połączenie, które najczęściej nie prowadzi do niczego dobrego. Zwłaszcza że przecież podczas podlewania roślin, narażone byłoby ono cały czas na wilgoć. Donice drewniane w pierwszej kolejności należy wyłożyć czarną folią. Najlepiej jest ją przytwierdzić niewielkimi gwoździami lub zszywkami. Materiał ten zabezpieczy drewno przed gniciem, a ponadto zapobiegnie wysypywaniu się ziemi przez szczeliny między deskami. W ofercie naszego sklepu dostępne są drewniane donice projektu firmy Gardenica, które już zostały wyłożone folią. Więc decydując się np. na donicę drewnianą Sobena, Valencia czy Sevilla ten etap przygotowań Cię nie dotyczy. Zresztą podobnie jak wykonanie otworów w dnie, które pozwolą na pozbycie się nadmiaru wody.

Tutaj taka mała wskazówka - wypadaniu drenażu przez otwory, którymi wypływać ma woda zapobiegnie agrowłóknina. Dlatego dobrze jest wyłożyć nią dno donicy.

Kolejnym krokiem jest wysypanie żwiru, keramzytu lub innego kruszywa. Zadaniem tego materiału jest zapobiegnięcie gniciu korzeni warzyw. Na tak przygotowane podłoże możesz wyłożyć ziemię. Pamiętaj, aby była ona odpowiednio dobrana pod uprawę warzyw, ziół, owoców

Warzywniak na tarasie - drewniane donice najlepszym wyborem

Donice drewniane, zwłaszcza te wykonane z solidnego i litego drewna są doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcesz założyć warzywniak na tarasie lub balkonie. Propozycje te są przyjazne dla środowiska. Chociażby pod tym względem, że drewno jako naturalny materiał nie wydziela żadnych szkodliwych substancji. Zaletą drewna jest jeszcze to, że latem chroni korzenie przed mocnym nagrzewaniem się. Warto wspomnieć też o designie, który jest ponadczasowy i uniwersalny. Dzięki temu wpasuje się niemal w każdą aranżację. Szukasz klasycznego rozwiązania stworzenia warzywniaka na tarasie? Drewniane donice będą najlepszym wyborem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.