Jak zabezpieczać drewniane donice, które wykorzystywane są na dworze?
Jak zabezpieczać drewniane donice, które wykorzystywane są na dworze?

Jak zabezpieczać drewniane donice, które wykorzystywane są na dworze?

Na rynku dostępna jest wyjątkowo szeroka gama donic wykonany z różnych rodzajów materiałów - ceramiki, betonu i tworzywa sztucznego. Jednak to nie wszystko. Ogromną popularnością wciąż cieszą się donice drewniane. Oprócz tego, że wykonano je z naturalnego materiału, to posiadają wiele innych zalet. Są przede wszystkim estetyczne i wygodne w użytkowaniu. Idealnie wręcz wpisują się w naturalne aranżacje balkonów, tarasów oraz ogrodów. Jeśli jednak chcesz, aby prezentowały się nienagannie i w 100% spełniały swoją funkcję, to musisz liczyć się z koniecznością regularnej pielęgnacji tego materiału. Drewno jest materiałem, który wykazuje dużą wrażliwość na zmienne czynniki atmosferyczne. Jednak odpowiednie wykonanie i prawidłowa pielęgnacja sprawiają, że możesz cieszyć się nimi przez wiele lat.

Nadeszła wiosna - wyczyść donice po trudnym okresie pluchy i mrozów

Pierwszy dzień wiosny już za nami. Na dworze robi się coraz cieplej, a przymrozki są coraz rzadsze. Jest to najlepszy czas na sprawdzenie stanu drewnianych donic. Pamiętaj, że dotyczy to zarówno tych, w których znajdują się rośliny zimozielone, jak również tych, które wyciągane są z garażu na okres letni. Co jest najważniejsze w przypadku drewnianych donic w kontekście estetyki? Oczywiście jakość drewna. W ofercie sklepu Modne Donice znajdziesz na przykład donicę drewnianą Valencia o wymiarach 40x40x42cm, która wykonana została z wysokogatunkowego drewna, pozbawionego wszelkich niedoskonałości, dzięki precyzyjnemu szlifowaniu powierzchni.

Donice drewniane dostępne w sklepie Modne Donice to propozycje, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających ogrodników. Sprawdź takie modele jak np. wspomniana Valencia.

Kiedy poddać drewnianą donicę zabiegowi pielęgnacyjnemu i jak to zrobić?

Drewniane donice wymagają od Ciebie czasu i pracy, jeśli chcesz, aby prezentowały się nienagannie. Jednak efekty są tego zdecydowanie warte. Dlatego, jeśli zobaczysz nalot, przebarwienia, spatynowanie oraz uszkodzenia mechaniczne na drewnie nawet się nie zastanawiaj. Pamiętaj, że drewno z racji pochłonięcia zbyt dużej ilości wilgoci oraz mrozu może się odkształcić, oraz pęknąć. Nadszedł czas na zabiegi konserwacyjne. Zrób to z nami - krok po kroku.

  1. Usuń starą ziemię - jeśli w donicy znajdują się rośliny, należy je wykopać i odpowiednio zabezpieczyć przed przesuszeniem. W odpowiednich warunkach przechować na czas odnawiania donicy drewnianej. 
  2. Wyjmij wyściółkę, czyli np. agrowłókninę lub folię ogrodniczą. Donice drewniane mogą posiadać ocieplenie. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, to również wyjmij płaty styropianu. Zanim je wyrzucisz, oceń ich ogólny stan, być może zechcesz ich użyć. Miej jednak na uwadze to, że zaleca się ich wymianę. W ten sposób unikniesz przeniesienia szkodników, grzybów i chorób, które mogły akurat znajdować się w pobliżu. 
  3. Donicę dokładnie umyj wewnątrz i z zewnątrz - wąż ogrodowy i woda pod ciśnieniem sprawdzi się doskonale. Jeśli możesz, użyj myjki ciśnieniowej. Jeśli chcesz użyć chemii dla lepszych efektów, pamiętaj, aby używać detergentów przeznaczonych do mycia powierzchni drewnianych. 
  4. Teraz masz okazję do dokładnego obejrzenia stanu donicy. Jeśli zobaczysz po myciu plamy, zadrapania, łuszczącą się farbę lub lakier to oznaka, że przyszedł czas na szlifowanie. Możesz w tym celu użyć szlifierki elektrycznej. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości wykorzystaj papier ścierny - najpierw gruboziarnisty, następnie zmniejsz granulację. 
  5. Ostatnim krokiem jest dobranie preparatu wykończeniowego. W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. My jednak zdecydowanie polecamy oleju, lakierobejcy, lakieru lub impregnatu do drewna. Dlaczego? Ponieważ pozwoli Ci to na zachowanie walorów usłojenia oraz naturalnego piękna drewna. Wybierając preparat, warto zwrócić na ten, który w składzie dodatkowo zawiera domieszki wosku. Dzięki temu możliwe jest przedłużenie żywotności drewnianej donicy. 
  6. Odstaw donicę do wyschnięcia - zgodnie z zaleceniami producenta preparatu. Wyściełaj dno donicy, przygotowując ją już na ponowne umieszczenie w niej krzewów, kwiatków oraz innych ozdób. 

Pamiętaj, że w odnowionej donicy dobrze jest też wymienić podłoże do roślin. Zachęcamy Cię do wykonania zabiegów pielęgnacyjnych. Pozwolą Ci one nie tylko na przedłużenie żywotności donicy, ale również na zwiększenie jej wizualnej atrakcyjności.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.